Ja epasts neattēlojas pareizi, spiediet šeit >
Globāla biznesa valoda

e-INFO Nr.16 (68) 2018.gada oktobris

Šajā numurā:


Tiek pārtraukta atkārtota svītrkodu izmantošana

Šā gada decembrī stājas spēkā jauni noteikumi – tiek pārtraukta atkārtota svītrkoda piešķiršana.

image alt text

Š.g. decembrī stājas spēkā jauni noteikumi par svītrkoda numura (GTVN) atkārtotas izmantošanas pārtraukšanu.

Jaunie noteikumi nosaka, ka produktam iepriekš piešķirto numuru vairs nedrīkstēs izmantot atkārtoti kādam citam produktam. Šis noteikums attieksies uz visām tirdzniecības vienībām neatkarīgi no nozares. Vienīgie izņēmumi:

- ja svītrkoda numurs ir bijis piešķirts kādai vienībai, kura nekad nav tikusi ražota, tad šo GTVN var uzreiz izdzēst no jebkura kataloga bez iepriekšējas atzīmes, ka tas ir apturēts. Šajā gadījumā GTVN atkārtoti var izmantot 12 mēnešus pēc tā dzēšanas no pārdevēja kataloga.

- Tirdzniecības vienībām, kuras bijušas izņemtas no tirgus un tiek atjaunotas, var izmantot sākotnējo GTVN, ja tās tiek atjaunotas bez jebkādām izmaiņām vai izmaiņām, kuru dēļ jāpieprasa jauns svītrkoda numurs, kā tas it noteikts GTVN pārvaldības standartā.

Esiet gatavi jaunajiem svītrkoda atkārtotas neizmantošanas noteikumiem

image alt text

Pārskatiet savus svītrkodus un, ja kādi produkti vairs netiek ražoti un tirgoti, lūdzam tos arhivēt, lai nepieciešamības gadījumā varētu numurus vēl reizi atkārtoti izmantot.


Līdz š.g. decembrim vēl ir spēkā iepriekšējais noteikums par svītrkodu numuru (GTVN) atkārtotu izmantošanu, t.i. numuru var piešķirt atkārtoti, ja ir pagājuši vairāk kā 48 mēneši (apģērbiem 30 mēneši) pēc pēdējā ražošanas datuma un pēdējā datuma, kad produkts ir bijis tirdzniecībā (sk. GS1 Vispārējās Specifikācijās p.4.3.5. vai Lietotāja Rokasgrāmatā p.3.6.).

Jaunie noteikumi paredz, ka atkārtoti izmantot nedrīkstēs nevienu GTVN, kurš tiks piešķirts pēc 2018.gada 31. decembra, kā arī nevienu numuru, kurš ir bijis piešķirts līdz 2018.gada 31.decembrim un uz 31.12.18. ir bijis aktīvajā tirdzniecībā.

Tomēr svītrkodus, kuri produktiem piešķirti līdz 2018.gada 31.decembrim un līdz 31.12.18. zīmola īpašnieks tiem ir noteicis neaktīvu produktu statusu, varēs vēl vienu reizi atkārtoti izmantot citam produktam, bet pēc 2018.gada 31.decembra atkārtoti piešķirtos GTVN-us vēlreiz izmantot nedrīkstēs.

Tādēļ pārskatiet savus svītrkodus un, ja kādi produkti vairs netiek ražoti un tirgoti, lūdzam tos arhivēt, lai nepieciešamības gadījumā varētu tos vēl reizi atkārtoti izmantot.

Izveido savu loģistikas etiķeti

image alt text

Ja jums nav sava rīka loģistikas etiķetes veidošanai un drukāšanai, piedāvājam izmantot GS1 Print.


Mums bieži jautā, kā izveidot loģistikas etiķeti ar SSCC kodu un GS1-128 svītrkodu. Ja jums nav sava rīka etiķetes veidošanai, varam piedāvāt mūsu Austrijas kolēģu izveidoto rīku GS1 Print ar kura palīdzību var veidot GS1 Loģistikas etiķeti:
- standarta homogēnām fiksēta daudzuma tirdzniecības vienībām;
- jauktām (nehomogēnām) tirdzniecības vienībām;
- standarta, mainīga daudzuma (neto svars) tirdzniecības vienībām.

Veidojot loģistikas etiķeti ar GS1 Print izmantojami šādi Pielietojuma Identifikatori (AI):
- SSCC - AI (00)
- Tirdzniecības vienības ārējā iepakojuma GTVN vai loģistikas vienības GTVN - AI (02) vai AI(01)
- Tirdzniecības vienību skaits loģistikas vienībā - AI(37)
- Partijas numurs - AI(10)
- Datums (izvēles) - AI(11) vai AI(13) - (17)
- Mainīga daudzuma tirdzniecības vienībām - neto svars - AI(310n).

Loģistikas etiķetes pdf formātā var izdrukāt ar parasto biroja printeri un uzlikt uz transporta vienības. Lai izmantotu GS1 Print, nepieciešams dators, interneta savienojums, PDF lasītājs un A4 printeris.
GS1 Print ir pieejams šeit. Ieejiet, pārslēdziet jums piemērotāko valodu, reģistrējieties un sāciet veidot etiķetes.


Tirdzniecība tiešsaistē – EAN vai UPC?

Lielākie tiešsaistes tirgi eBay, Amazon un Google Shopping pieprasa pārdevējam savos produktu sarakstos iekļaut EAN vai UPC kodus. Kāda ir atšķirība starp EAN un UPC?


Jau vairāk kā 40 gadus mazumtirdzniecībā unikālai produktu identifikācijai tiek izmantoti EAN kodi jeb GS1 Globālie Tirdzniecības Vienības numuri (GTVN). Tagad arī lielākie tiešsaistes tirgi tādi kā eBay, Amazon un Google Shopping pārdevējiem pieprasa savos produktu sarakstos iekļaut EAN vai UPC kodus.

Prasība uzrādīt UPC vai EAN kodu bieži vien mulsina, jo Latvijā produktam tiek piešķirts EAN kods jeb GTVN, kurš tiek iekodēts EAN-13 svītrkodā, bet interneta veikalos tiek minēti arī UPC kodi.

Kāda tad ir atšķirība starp EAN un UPC kodu?


GS1 Latvija jaunie biedri

image alt text

No 2018. gada 16. jūlija līdz 15. oktobrim uzņemti 52 jauni biedri



GS1 Latvija izslēgtie biedri

image alt text

No 2018. gada 18.jūlija līdz 2018. gada 15.oktobrim izslēgti 42 uzņēmumi


Uzņēmumi, kuri izslēgti no GS1 Latvija biedriem, ZAUDĒ TIESĪBAS MARĶĒT PRODUKTUS AR GS1 SISTĒMAS SVĪTRKODIEM!


Skatīt vairāk ziņas