Ja epasts neattēlojas pareizi, spiediet šeit >
Globāla biznesa valoda

e-INFO Nr.33 (85) 2023.gada aprīlis

Šajā numurā:


GS1 svītrkodam - 50

Šogad GS1 kopā ar savu 116 nacionālo biedru organizāciju saimi svin svītrkoda 50. gadadienu.


Pirms 50 gadiem, 1973. gada 3. aprīlī Amerikas vadošie pārtikas preču nozares līderi pieņēma vienotu produktu identifikācijas standartu, kas mūsdienās visā pasaulē zināms kā GS1 svītrkods.

Gadu vēlāk - 1974. gada 26. jūnijā plkst. 8:01 ASV Ohaio štatā lielveikalā Marsh Wrigley košļājamās gumijas iepakojums kļūst par pirmo produktu pasaulē, kura svītrkods tiek skenēts pie kases. Kurš gan toreiz varēja iedomāties, ka 50 gadus vēlāk visā pasaulē ik dienas svītrkodi tiks skenēti miljardiem reižu!

Un tagad GS1 atbalsta nozari digitālajā pārveidē un bruģē ceļu ambiciozam mērķim - līdz 2027.gadam mazumtirdzniecības kasēs visā pasaulē spēt nolasīt jaunas paaudzes divdimensiju QR un GS1 DataMatrix kodus.

Nākamās paaudzes divdimensiju svītrkodi mainīs mūsu iepirkšanos jaunā veidā, piedāvājot daudz vairāk kā tikai saites uz tīmekļa vietnēm. Tie varēs pastāstīt “stāstu” - no kurienes nāk produkts, vai tas satur alergēnus, ir organisks, kā to var pārstrādāt un kāda ir tā ietekme uz vidi.

Vairāk nekā 20 valstis un reģioni, tostarp Ķīna, ASV, Austrālija un Brazīlija, jau ir sākuši veiksmīgus izmēģinājumus.

Uzziniet vairāk par mūsu vēsturi un nākamās paaudzes svītrkodiem šeit.

Biedru pilnsapulce

image alt text

29. martā notika GS1 Latvija biedru pilnsapulce. Dalībnieki noklausījās padomes ziņojumu par GS1 Latvija darbu 2022. gadā, plāniem 2023.gadam un revidenta ziņojumu par 2022. gada revīzijas rezultātiem, un pārvēlēja padomi.

25 gadi kopā ar mums – sveicam mūsu biedrus!

image alt text

1998.gadā par biedriem kļuva 201 uzņēmums. Šodien turpina darbu un izmanto GS1 sistēmas svītrkodus un/vai vietas numurus 35 uzņēmumi.


Sirsnīgi sveicam un vēlam panākumus turpmākajā darbā:

A/S RĪGAS FARMACEITISKĀ FABRIKA
SIA GEMOSS
SIA ZAMELSONS
SIA MIKROFONA IERAKSTI
RKF VALEŽS
A/S KALCEKS
A/S TALSU PIENSAIMNIEKS
SIA NĪCKRASTI
SIA G STILS
SIA KVADRO
PKS STRAUPE
SIA HENSON
SIA MADONAS PATĒRĒTĀJU BIEDRĪBA
SIA LIC
SIA BALTS
SIA SALDUS GAĻAS KOMBINĀTS
SIA NORDIC TEKSTILS
SIA MEDITEKS
SIA ALTUS
SIA EVA UN KO
SIA RĪGAS LAKU UN KRĀSU RŪPNĪCA
SIA VIZMAS AT
SIA DASKO
A/S BALTICOVO
A/S KRĀSLAVAS PIENS
A/S TEHNOINFORM
SIA AGRIMATCO LATVIA
SIA PREIĻU SIERS
SIA NEW ROSME
SIA KLIPPAN-SAULE
A/S SIERA NAMS
SIA EIROPLASTS
A/S OLAINES ĶĪMISKĀ RŪPNĪCA BIOLARS
SIA DONA
SIA ARIOLS


20 gadi kopā ar mums - sveicam mūsu biedrus!

image alt text

2003.gadā par biedriem kļuva 147 uzņēmumi. Šodien turpina darbu un izmanto GS1 sistēmas svītrkodus un/vai vietas numurus 20 uzņēmumi.


Sirsnīgi sveicam un vēlam panākumus turpmākajā darbā:

Krustpils pagasts Felsa Z/S VĪNKALNI
SIA VERI SPEZIALS
SIA JELD-WEN LATVIJA
SIA PEPI RER
SIA CEĻARĀJI
SIA GRATIJAS
Madonas raj. Z/S JAUNSPIEĶI
SIA KVATRA
Valsts A/S LATVIJAS LOTO
Bērzaunes pagasts Z/S LĪVI
SIA ELI-1
SIA SIKA BALTIC
SIA BALTIC TEXTILES
SIA PELLIJA A
SIA ELMIRS
SIA RKF PS KOMERC Ltd.
SIA NORD PLUS
SIA SPIRGA
SIA SAKRET
SIA ELVIM


Jauns informatīvs materiāls tekstila un apģērbu nozarei

image alt text

Lai palīdzētu tekstilrūpniecības un apģērbu nozarei sagatavoties drīzai digitālās produkta pases ieviešanai, GS1 ir sagatavojusi informatīvu materiālu - “ES digitālā produkta pase un tās ietekme uz apģērbu un tekstilizstrādājumu nozari 2022. - 2023. gadā.”


Eiropas zaļā kursa un aprites ekonomikas rīcības plāna ietvaros Eiropas Komisija vērš uzmanību uz tekstilrūpniecības nozares izaicinājumiem un ir izstrādājusi jaunu stratēģiju.

Saskaņā ar ES zaļo kursu tekstila un apģērbu rūpniecības tika noteiktas par vienu no prioritātēm dēļ to milzīgās ietekmes uz vidi. Apģērbu un apavu patēriņš ir eksponenciāli pieaudzis, izraisot nesamērīgu ūdens un enerģijas patēriņu, radot nopietnu kaitējumu videi.

Eiropas Komisijas 2030. gada vīzija par tekstilizstrādājumiem paredz, ka visi tekstilizstrādājumi, kas laisti ES tirgū, ir izturīgi, labojami un pārstrādājami, lielā mērā izgatavoti no otrreizēji pārstrādātām šķiedrām, nesatur bīstamas vielas un ražoti, ievērojot sociālās atbildības un vides tiesības.

Kā viena no būtiskākajām šīs stratēģijas iezīmēm ir digitālās produkta pases (DPP) ieviešana. Digitālā produkta pase ir elektronisks ieraksts, kurā ir visi dati un informācija par produktu, no tā sākotnējās izejvielas līdz gatavam produktam.

Līdz 2027.gadam tiks izlemtas visas prasības, kas iekļaujamas šajā ierakstā, un no 2030.gada tas būs obligāts visiem tekstilizstrādājumiem un apģērbiem, kas tiks laisti Eiropas Savienības tirgū.

GS1 izstrādātajā materiālā atradīsiet informāciju par to, kas ir DPP, kad tā stājas spēkā, kam tā ir jāizmanto, kā nozare var jau sākt gatavoties un kāda ir GS1 loma.

Materiālu skatīt šeit

Jaunākie GS1 standarti latviešu valodā

image alt text

GS1 Vispārējo Specifikāciju 2023. gada janvāra versija.


GS1 Vispārējās Specifikācijas reglamentē visu GS1 sistēmas darbību un ir galvenais standarta atsauces dokuments, kurā aprakstīts kā jāizmanto svītrkodi un GS1 identifikācijas atslēgas.

GS1 Vispārējās Specifikācijas šeit


GTVN pārvaldības vadlīnijas būvizstrādājumiem


Izdevums 1.0, ratificēts, 2023. gada janvārī

Vadlīnijās aprakstīti svītrkodu jeb Globālo Tirdzniecības Vienības Numuru (GTVN) pārvaldības noteikumi būvizstrādājumiem un ir sniegti uz būvniecību attiecināmi svītrkodu piešķiršanas un mainīšanas gadījumu apraksti, kas uzskatāmi ilustrēti ar piemēriem.

Skatīt šeit
Standarta oriģinālversija angļu valodā PDF HTML


Produktu digitālo attēlu specifikācijas standarts


Izdevums 4.2. Ratificēts 2023.gada janvārī

GS1 standarts, kas nosaka ar produktiem saistīto digitālo attēlu veidošanas un uzglabāšanas noteikumus, kā arī sniedz īsu ieskatu fotografēšanas pamatos.

Skatīt šeit
Standarta oriģinālversija angļu valodā PDF HTML


Tiešsaistes apmācības par mansGS1

Š.g. 17.maijā aicinām uz bezmaksas apmācībām par mansGS1.


2023.gada 5.aprīlī notika tiešsaistes praktiskās apmācības darbam ar informācijas sistēmu mansGS1, kas salīdzinājumā ar iepriekšējo produktu un vietu katalogu piedāvā plašākas iespējas produktu reģistrācijā, svītrkodu un vietu numuru pārvaldībā.

Apmācību laikā tika praktiski parādīts un demonstrēts kā reģistrēt jaunus produktus, kā veidot ārējo iepakojumu vai komplektu, kādas ir biežāk pieļautās kļūdas utt.

Tā kā interese par apmācībām bija liela, bet daļa interesentu dažādu iemeslu dēļ šajā datumā piedalīties nevarēja, esam ieplānojuši vēl vienas apmācības par mansGS1 š.g. 17.maijā plkst.14:00.

Dalību pieteikt līdz š.g. 15. maijam, aizpildot Pieteikšanās anketu šeit.

Pieslēgšanās saite tiks nosūtīta uz reģistrētā dalībnieka e-pasta adresi vienu dienu pirms apmācībām.


Seminārs par ilgtspējīga iepakojuma pārstrādi

image alt text

Š.g. 13.aprīlī Jelgavā pulcējās Latvijas iepakojuma nozares speciālisti seminārā “Ilgtspējīgs iepakojums: no dizaina līdz pārstrādei”, kuru organizēja Latvijas Zaļais punkts (LZP) sadarbībā ar Latvijas Iepakojuma asociāciju un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti (LBTU).

Vairāk par semināru varat lasīt šeit


Globālās rekomendācijas aprites iepakojuma dizainam

Pasaules Iepakojuma organizācijas rekomendācijas „Iepakojuma dizains – iepakojuma pārstrādei” - kalpos kā rokasgrāmata materiālu atbildīgā izvēlē jaunam iepakojumam vai esošā iepakojuma nomaiņai.

Rekomendācijas iespējams lejupielādēt šeit


GS1 Latvija jaunie biedri

image alt text

No 2023. gada 19.janvāra līdz 2023. gada 25.aprīlim uzņemti 74 uzņēmumi


GS1 Latvija izslēgtie biedri

image alt text

No 2023. gada 19.janvāra līdz 2023. gada 25.aprīlim izslēgti 57 uzņēmumi


Uzņēmumi, kas izslēgti no GS1 Latvija biedriem, ZAUDĒ TIESĪBAS MARĶĒT PRODUKTUS AR GS1 SISTĒMAS SVĪTRKODIEM!


Skatīt vairāk ziņas