Ja epasts neattēlojas pareizi, spiediet šeit >
Globāla biznesa valoda

e-INFO Nr.37 (89) 2024.gada jūlijs

Šajā numurā:


GS1 Latvija 30 gadi

1994. gada maijā kļuvām par starptautiskās svītrkodu organizācijas biedru. Šogad aprit 30 gadi kopš uzņēmumiem Latvijā ir iespēja marķēt produktus ar svītrkodiem, kas sākas ar Latvijas valsts prefiksu 475.

Īss ieskats mūsu vēsturē:
1993.gads. Latvijā sāk izmantot svītrkodus. Pirmie svītrkodi tiek skenēti INTERPEGRO veikalos.
1993.gada 17.decembris. Tiek izveidota Latvijas nacionālā svītrkodēšanas organizācija Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības kameras (LTRK) birojs “EAN Latvija”.
1994.gada 6.maijs. LTRK birojs “EAN Latvija” tiek uzņemts par starptautiskās organizācijas “EAN International” biedru un tiek piešķirts valsts prefikss 475.
2005.gads. “EAN International” maina nosaukumu uz “GS1”. LTRK birojs “EAN Latvija” maina nosaukumu uz “GS1 Latvija”.
2008.gada 8.oktobris. LTRK birojs “GS1 Latvija” atdalās no LTRK un reģistrējās par neatkarīgu organizāciju – Biedrību “GS1 Latvija”.
2024.gada 6.maijs. “GS1 Latvija” svin 30 gadu jubileju.

GS1 svītrkodam 50 gadi

Pirms piecdesmit gadiem, 1974. gada 26. jūnijā Trojā, Ohaio štatā Amerikas Savienotajās Valstīs lielveikalā March pirmā svītrkoda skenēšana mainīja turpmāko iepirkšanās procesu un padarīja to vieglāku un ātrāku.

No šī brīža vienkārša skenēšana pie kases savienoja fizisko produktu ar tā digitālo identitāti un informāciju, ko varēja kopīgot veikalos un visā piegādes ķēdē. Kopš tā laika GS1 standarti ir nodrošinājuši uzticamākas un pārredzamākas piegādes ķēdes dažādās nozarēs.

1974. gadā pirmais svītrkoda “pīkstiens” pavēra ceļu milzīgām pārmaiņām mazumtirdzniecības nozarē visā pasaulē. Šodien šī vienkāršā ar skenēšanas ierīci veiktā darbība ik dienu pasaulē tiek atkārtota vairāk kā 10 miljardus reižu. Bet nākamās paaudzes 2D svītrkodi kļūst vēl revolucionārāki. Uz GS1 standartiem balstīti QR kodi pārveido vienkāršo skenēšanu, paverot jaunu veidu, kā piekļūt informācijai, kas patērētājiem, mazumtirgotājiem un zīmoliem jāzina par produktiem.

Tas atkal pārveido mūsu iepirkšanās pieredzi.

Vairāk par 2D kodiem lasiet šeit
un šeit (angļu valodā)

2D svītrkodi pārveido mūsu iepirkšanās pieredzi

Nākamie 50 gadi sākas ar jaunas paaudzes uz GS1 standartiem balstītiem 2D kodiem.

image alt text

Viendimensiju lineārie svītrkodi ir lieliski kalpojuši 50 gadus, bet nu ir pienācis laiks, lai svītrkodi darītu vairāk.

Mūsdienās vairāk nekā jebkad agrāk patērētāji un regulējošās iestādes pieprasa vairāk informācijas par produktu, piemēram, sastāvdaļas, uzturvērtību, sertifikātus, lietošanas instrukcijas utt. Nepārtraukti ir nepieciešama uzlabota produktu izsekojamība piegādes ķēdē, lai mazinātu riskus un uzlabot klientu apkalpošanu.

Tomēr tradicionālais svītrkods, kas mums līdz šim ir tik labi kalpojis, nespēj nodrošināt nākotnes vajadzības, jo tas tikai identificē produktu, bet nespēj sniegt papildu informāciju.

Turpretim divu dimensiju jeb 2D svītrkodi ne tikai identificē, bet arī sniedz informāciju par produktu un ir visefektīvākais veids, kā savienot patērētājus, zīmolu īpašniekus un biznesa partnerus.


Pasaules vadošie nozares līderi aicina pāriet uz 2D kodiem

image alt text

50 gadus pēc pirmā svītrkoda skenēšanas 22 pasaules vadošo mazumtirdzniecības un patēriņa preču nozares uzņēmumu vadītāji, tostarp Alibaba, Carrefour, IGA, JD.com, JM Smucker, Mondelēz, Lidl, L'Oréal, Nestlé, P&G un citi, ir pulcējušies un parakstījuši kopīgo nozares globālo paziņoju, kas mudina pāriet uz GS1 standartiem balstītiem QR kodiem. Šis bezprecedenta atbalsts no nozares uzņēmumiem, kas darbojas vairāk kā 160 valstīs un nodarbina vairāk nekā 2 miljonus cilvēku, pastiprina uz GS1 standartiem balstīto QR kodu vērtību.

Ar uzņēmumu kopīgo paziņojumu var iepazīties šeit


Digitālā produkta pase

Eiropas Savienība ir stingri apņēmusies līdz 2050. gadam kļūt par pirmo klimatneitrālo reģionu. Lai to panāktu, tika izstrādāts Zaļais kurss un vairāki citi normatīvie akti.

Š.g. aprīlī Eiropas Parlaments apstiprināja Eiropas “Ilgtspējīgu produktu ekodizaina regulu”, kas paredz ieviest digitālo produktu pasi (DPP) un tās veidošanā identifikācijai izmantot starptautiskos ISO/GS1 standartus un 2D svītrkodus. Regulas tekstā ir īpaši minēts Globālais Tirdzniecības Vienības Numurs (GTVN) un vairākas atsauces uz atvērtiem starptautiskajiem standartiem identifikācijas un datu koplietošanas jomā, kas kā datu nesējus nosaka 2D kodus.  

Priekšlikuma vispārējais mērķis ir samazināt produktu dzīves cikla ietekmi uz vidi, izmantojot efektīvus digitālos risinājumus, kā arī veicināt ES rūpniecības politikas mērķus, piemēram, palielināt pieprasījumu pēc ilgtspējīgām precēm un atbalstīt ilgtspējīgu ražošanu.


Izmēģini digitālo produkta pasi

image alt text

Noskenējiet QR kodu, lai redzētu kā darbojas digitālā produkta pase un kādu informāciju tā satur.

Noskenējot uz GS1 standartiem balstīto QR kodu, augšējā labajā stūrī ievadiet lietotāja vārdu “demo” un paroli “password”.

Piezīme: Lūdzu, ņemiet vērā, ka šis nav reāls produkts, bet tikai produkta prototips, lai demonstrētu, kā DPP darbojas.


Uzziniet vairāk Eiropas GS1 organizāciju apvienības “GS1 in Europe” sagatavotajā izdevumā "Digitālā produktu pase darbojas pēc GS1 standartiem".

GS1 Latvija jaunie biedri

image alt text

No 2024. gada 17.janvāra līdz 2024. gada 3.jūlijam uzņemti 118 uzņēmumi

GS1 Latvija izslēgtie biedri

image alt text

No 2024. gada 17.janvāra līdz 2024.gada 3.jūlijam izslēgti 115 uzņēmumi

Uzņēmumi, kas izslēgti no GS1 Latvija biedriem, ZAUDĒ TIESĪBAS MARĶĒT PRODUKTUS AR GS1 SISTĒMAS SVĪTRKODIEM!

Skatīt vairāk ziņas