Globāla biznesa valoda
  1. Sākums
  2. Mūsu standarti
  3. Datu savākšana
  4. Svītrkodi
  5. DataBar

DataBar

DataBar - kompakti, viendimensijas (1D) svītrkodi, kuros var iekodēt papildu informāciju par produktu, piem., svaigā produkta svaru un derīguma termiņu.

GS1 DataBar bieži izmanto, lai marķētu svaigos pārtikas produktus, piem., gaļu, augļus un dārzeņus, jo tajos bez produkta numura (GTVN) var iekodēt arī papildus informāciju, piem., produkta derīguma termiņu, svaru, partijas/sērijas numuru u.c.

Aizņemot uz produkta iepakojuma mazāk vietas par EAN/UPC svītrkodiem, ar GS1 DataBar iespējams identificēt arī mazus vai sarežģīti marķējamus produktus, piem., kosmētiku, farmaceitiskos produktus, juvelierizstrādājumus, svaigus augļus un dārzeņus. Savukārt tas atbrīvo vietu uz iepakojuma produkta zīmolam un citai svarīgai informācijai.

GS1 DataBar ne tikai palielina produktu skaitu, kurus var automātiski identificēt un nolasīt POS sistēmās, bet arī dod jaunas iespējas šodienas mazumtirdzniecības biznesa problēmu risināšanā, piemēram, efektīvākai kategoriju vadībai, produktu autentifikācijai un izsekojamībai, krājumu kontrolei, produktu krājumu papildināšanai, mainīga svara produktu un identificēšanai.

DataBar svītrkodā var iekodēt visas GS1 identifikācijas atslēgas un atribūtus. Šos svītrkodus bieži izmanto mazumtirdzniecībā un tie ir nolasāmi ar lāzera skeneriem. Skeneri, kas spēj lasīt DataBar

GS1 DataBar svarīgākās priekšrocības:

GS1 DataBar izmantošanai ir arī citas priekšrocības:

DataBar svītrkodu saime:

GS1 DataBar saime sastāv no 7 svītrkodu tipiem, no kuriem 4 var izmantot mazumtirdzniecības kasēs (POS), bet 3 POS sistēmām nav paredzēti.

DataBar simboli, kurus var izmantot mazumtirdzniecībā:

DataBar vairākvirzienu

DataBar

Omnidirectional

 

 

 

Simbols ID: ]E0

Ietilpība: 14 cipari

Vairākvirzienu

Atbalsta GTVN, GCN

Neatbalsta atribūtus (PI)


DataBar
Saliktais Vairākvirzienu ktais

DataBar
Stacked Omnidirectional

 

 

Simbols ID: ]E0

Ietilpība: Maksimums 74 Ciparu/41 burtu-ciparu

Vairākvirzienu

Atbalsta GTVN, GCN

Neatbalsta atribūtus (PI)

 DataBar
Paplašinātais Saliktais
 
DataBar
Expanded Stacked

 

 

Simbols ID: ]E0

Ietilpība: Maksimusms 74 Ciparu/ 41 burtu-ciparu

Vairākvirzienu

Atbalsta GTVN, GCN

Atbalsta atribūtus (PI)


DataBar Paplašinātais

DataBar Expanded

Simbols ID: ]E0

Ietilpība: Maksimums 74 Ciparu/ 41 burtu-ciparu

Vairākvirzienu

Atbalsta GTVN, GCN

Atbalsta attribūtus

 

GS1 DataBar pielietojumi

1. Svaigi nenoteikta svara produkti

Mazāks GS1 DataBar izmērs nozīmē to, ka šo kodu var izmantot standarta etiķetei daudziem svaigiem nenoteikta svara produktiem, piemēram, āboliem, bumbieriem, tomātiem un citiem augļiem un dārzeņiem. Vairākas pasaules mazumtirdzniecības ķēdes jau tagad apzinājušas vairākas priekšrocības un ieguvumus:

2. Svaigi mainīga daudzuma produkti

Daudzi izmēģinājumi tika veikti arī ar svaigiem mainīga daudzuma produktiem, piemēram, gaļu, zivīm, sieru, dzīvnieku barību un tml., izmantojot GS1 DataBar, lai iekodētu papildu informāciju, piemēram, “izlietot līdz” datumu, izcelsmes valsti, partijas numuru un svaru.
Mazumtirgotājiem, bieži vien nav precīzas uzskaites, cik daudz mainīga daudzuma produktu tiek pārdots caur kasi (POS), jo šobrīd šo produktu svītrkodā nav iespējams vienlaicīgi iekodēt cenu un svaru. Precīzas informācijas trūkums rada krājumu iztrūkumu vai pārpalikumu. Parasti 10 %  mainīgā daudzuma svaigu produktu mazumtirgotājs vienkārši izmet.
Ar GS1 DataBar palīdzību šīs problēmas var atrisināt, jo mazumtirgotājam vienmēr pieejama precīza informācija par krājumiem, kas iegūta no kasē nolasītiem cenu un svaru datiem.

3. Mazi un sarežģīti marķējami patēriņa produkti

Daudzi tirgotāji un ražotāji izmanto GS1 DataBar, lai marķētu mazus un sarežģīti marķējamus izstrādājumus, piemēram, kosmētika, dārglietas, aparatūra un farmaceitiskie līdzekļi un medikamenti. 

Kas jādara, lai uzsāktu GS1 DataBar izmantošanu?

Lai uzsāktu GS1 DataBar pielietošanu, iesākumā jārēķinās ar papildu izdevumiem - skeneru atjaunošanai vai aizvietošanai, jauno datu apstrādes sistēmu izveidei, iepakojuma izmaiņām, printeru un svaru atjaunošanai u.c. Te gan jāatzīmē, ka pārsvarā visus skenerus, kas izgatavoti pēc 1998. gada, var atjaunot vai pielāgot GS1 DataBar svītrkodu lasīšanai. Kopš 2001.gada gandrīz visi skeneri paredzēti arī GS1 DataBar svītrkoda lasīšanai, bet šī iespēja nav aktivizēta.

Skeneri, kas spēj lasīt DataBar

 


      GS1 automātiskās identifikācijas rokasgrāmata svaigai pārtikai, kas tiek pārdota
      mazumtirdzniecības kasē

 

      Lasīt brošūru (pdf)