Globāla biznesa valoda
GS1 svītrkodu ieviešanas 10 soļi. Lietotāja rokasgrāmata (pdf) User manual (pdf)
Pirms uzsākt svītrkodu lietošanu, uzņēmumam jāizveido numuri, kuri tiks atspoguļoti svītrkodā. Šos numurus sauc par GS1 identifikācijas numuriem jeb atslēgām. Lai izveidotu jebkuru GS1 identifikācijas atslēgu, vispirms no GS1 organizācijas jāsaņem GS1 uzņēmuma prefikss. GS1 uzņēmuma prefikss nodrošina uzņēmumam iespēju veidot visā pasaulē unikālus identifikācijas numurus produktiem, loģistikas vienībām, vietām, aktīviem, kuponiem u.c. GS1 uzņēmumu prefiksi tiek lietoti, lai unikālā veidā identificētu vairāk nekā 1,3 miljons uzņēmumu visā pasaulē, un veido pamatu jebkurai unikālai identifikācijai. Lai uzņēmums Latvijā saņemtu GS1 uzņēmuma prefiksu, tam jākļūst par "GS1 Latvija" biedru. Lai kļūtu par biedru, jāaizpilda iesniegums, kā arī jāiemaksā biedra iestāšanās maksa un ikgadējā biedra nauda. Sk. "Pieprasīt svītrkodu" vai zvaniet: + 371 67830822, Mob. +371 27334458
Pareiza svītrkoda tipa izvēle ir ļoti būtisks nosacījums jūsu produktu automātiskai identifikācijai. Svītrkoda tipa izvēles galvenās vadlīnijas:Ja ar svītrkodu marķējat tirdzniecības vienību, kas tiks skenēta pie kases mazumtirdzniecībā (POS), pirmā simbola izvēle ir EAN/UPC simbols. Šis simbols garantē, ka būs nolasāms jebkurā POS sistēmā pasaulē. Dažos gadījumos var tikt izmantots GS1 DataBar simbols.• Ja svītrkodā attēlojat mainīgu informāciju, piem., sērijas numuru, derīguma termiņu vai mērvienības, jāizvēlas GS1-128, GS1 DataBar vai GS1 2D simboli.• Ja svītrkodā vēlaties iekodēt URL, lai patērētājam nodrošinātu piekļuvi paplašinātai iepakojuma informācijai, tad jāizmanto GS1 2D simbols.• Ja nepieciešams marķēt ārējo iepakojumu vai kastes, kuru svītrkods tiks skenēts loģistikas vidē, un vēlaties svītrkodu drukāt uz pa tiešo uz gofrēta kartona, tad var izvēlēties ITF-14 simbolu. Ja jums ir šaubas, kuru svītrkodu izmantot, jautājiet mums pa tālruni +371 67830822 vai mob.+371 27334458.
Kad esat izvēlējušies informācijas attēlošanai pareizo svītrkoda simbolu, jums jāsāk domāt par svītrkoda dizainu, t.i. izmēriem un krāsām. Svītrkoda izmērs dizainā ir atkarīgs no tā, kur un kā tas tiks lietots un kādā veidā tiks drukāts.Simbola izmēri
X-dimensija jeb X-izmērs ir norādītais šaurākā elementa platums svītrkoda simbolā. Lai noteiktu pieļaujamo simbola izmēru, tiek izmantota X-dimensija kopā ar simbola augstumu.Katrai nolasīšanas videi atkarībā no konkrētā simbola pielietojuma ir noteikts svītrkoda izmērs ar attiecīgo nominālo X-dimensiju un atbilstošo augstumu. Bez nominālā lieluma tiek noteikti arī minimālie un maksimālie izmēri.
Minimālā, nominālā un maksimālā palielinājuma svītrkoda piemēri:
EAN/UPC simbolsEAN/UPC simboli paredzēti skenēšanai ar mazumtirdzniecības vairākvirzienu skeneriem. Tas nozīmē, ka EAN/UPC simboliem ir divi segmenti, kas ir garāki, nevis platāki. Pastāv noteikta saistība starp simbola augstumu un platumu. Ja tiek modificēta viena dimensija, proporcionāli jāmaina arī otra.Dažreiz, lai EAN/UPC svītrkods aizņemtu mazāk vietas produkta dizainā, svītrkoda augstums tiek samazināts. Šo procesu sauc par svītrkoda augstuma "nogriešanu"jeb angl. "truncation", bet tā kā tas EAN/UPC simbolu specifikācijās nav atļauts, tad no tā būtu jāizvairās. Samazinot svītrkoda augstumu, būtiski tiek samazināts nolasāmības ātrums (scan raete) mazumtirdzniecības kasēs, kurās tiek izmantoti vairākvirzienu skeneri.
Drukas veida izvēle.Pēdējais nozīmīgais faktors, nosakot svītrkoda lielumu, ir drukas veida izvēle, jo jāzina, cik precīzi var nodrukāt svītrkodu, pielietojot attiecīgo drukas veidu. Minimālais svītru platumu samazinājums (Bar Width Reduction) var diezgan būtiski mainīties atkarībā no drukas veida un konkrētās drukas iekārtas (preses). Tipogrāfijām būtu jānosaka savi individuālie pieļaujamie minimālie svītrkoda izmēri ar kuriem būtu nodrošināta pieņemama svītrkoda drukas kvalitāte un stabilitāte.
HRI jānovieto zem svītrkoda, un, cik vien tas fiziski iespējams, jāgrupē kopā, vienlaikus saglabājot teksta salasāmību un minimālo svītrkoda augstumu.Zem dažiem svītrkodiem redzami Pielietojuma Identifikatori (PI), kas ir iekļauti iekavās. Vai tam tā jābūt, un vai šīs iekavas ir iekodētas svītrkodā?Cilvēkam lasāmā interpretācijā visi Pielietojuma Identifikatori (PI) ir jāraksta apaļajās iekavās, bet svītrkoda simbolā iekavas kodētas netiek. Cik ciparu jādrukā zem EAN/UPC svītrkoda simbola cilvēkam salasāma teksta veidā?- Zem UPC-A simbola jādrukā 12 cipari.- Zem EAN-13 simbola jādrukā 13 cipari.- Zem EAN-8 un EPC-E simboliem jādrukā 8 cipari.
Kā gaišo fonu var izmantot arī sarkanos toņus (sarkans, oranžs, dzeltens, rozā). Ja kādreiz esat esat bijuši slēgtā telpā, kurā ir sarkans apgaismojums, tad, turot rokās sarkanu tekstu, tas virtuāli pazūd un jūs to varat arī neredzēt. Tā kā pamatā skeneros tiek lietots tieši sarkanas gaismas avots, tad kļūst arī saprotams, kāpēc sarkanie toņi der fonam, bet nedrīkst tikt izmantoti svītrkoda svītrām.• Daudzos gadījumos svītrkoda fons netiek drukāts, jo par fonu kalpo paša produkta vai tā iepakojuma materiāls. Savukārt, ja drukas virsma ir tumša un tā kalpo par svītrām, tad atstarpes, klusās zonas un fons jādrukā kā vienmērīgas gaišas līnijas.• Ja tiek lietots vairāku slāņu krāsas klājums, lai palielinātu necaurspīdīgumu, katrs slānis jādrukā kā vienmērīgs krāsas slānis.• Ja tiek lietota sietspiede, lai uznestu vairāk krāsas uz pamatnes, pārliecinieties, ka nav izveidojušies krāsas iztrūkumi, kas var rasties, nevienmērīgi uzpildot sietu ar krāsu. Atgādinām, ka vislabāk izvēlēties melnas svītras un baltu fonu, tomēr var izmantot arī citu krāsu kombinācijas. Ja neesat pārliecināti par izvēlētajām krāsām, lūdzu kontaktējieties ar “GS1 Latvija” vai ar pieredzējušiem iepakojuma speciālistiem (tipogrāfiju).
Lai svītrkodam atrastu vietu uz produkta iepakojuma dizaina, jāņem vērā iepakošanas process. Vispirms jākonsultējas ar produkta iepakojuma veidotāju, lai pārliecinātos, ka svītrkods netiks aplocīts ap stūriem, neatradīsies zem atloka vai kā citādi nebūs nosegts ar citu iepakojuma slāni. Kad svītrkodam atrasta vieta, jākonsultējas ar tipogrāfiju, lai izvēlētos pareizo svītrkoa orientāciju (svītrkoda svītras "kāpņu" vai "žoga" veidā). Tas ir ļoti būtiski, jo daudziem drukas procesiem ir svarīga atbilstoša svītrkoda orientācija krāsas klāšanas virzienam. Izmantojot fleksogrāfijas druku, svītrkoda svītrām jāatrodas paralēli preses sieta virzienam jeb “žoga” veida orientācijā. Ja svītrkoda svītras jāizvieto perpendikulāri preses sieta virzienam, tad “kāpņu” veida orientācijā, mēģinot izvairīties no simbola deformācijas ruļļa aploces nevienmērīga krāsas klājuma.Lietojot zīdspiedi (sietspiedi) vai roto gravīru, simbolam vēlams atrasties paralēli sieta struktūrai vai gravīras cilindra plātnei, tādā veida nodrošinot iespējami precīzākas svītru malas.Lai noteiktu pareizo svītrkoda izvietojumu uz produkta, skatīt GS1 Vispārējo Specifikāciju 6.sadaļu:- Vispārējie svītrkoda izvietojuma principi- Vispārējās svītrkoda izvietojuma vadlīnijas mazumtirdzniecības kases sistēmām (POS)- Izvietojuma vadlīnijas specifiskiem iepakojuma veidiem- Simbola izvietojums drēbju un modes aksesuāru marķēšanai- Vispārējās svītrkoda izvietojuma vadlīnijas tirdzniecības vienībām izplatīšanai- Drēbju un dizaina aksesuāru etiķešu dizains, loģistikas etiķešu dizains.
Kad svītrkods ir nodrukāts, būtu jāpārbauda tā drukas kvalitāte. Kvalitātes pārbaudes metodes aprakstītas ISO standartā “ISO/IEC 15416 Lineāro simbolu svītrkodu drukas kvalitātes pārbaudes specifikācijas” (Bar Code Print Quality Test Specifications for Linear Symbols). Drukas kvalitāte tiek pārbaudīta, izmantojot ISO svītrkodu kvalitātes verifikatoru, kas var izskatīties līdzīgs parastam kases skenerim. Verifikators bez skenēšanas novērtē arī svītrkoda kvalitātes parametrus un analizē svītrkoda atstarojamības diagrammu. Svītrkoda kvalitātes noteikšanai GS1 izmanto ISO/IEC metodi , nosakot vēl arī savus minimālos nepieciešamos standartus katram kvalitātes parametram atbilstoši attēlotajam simbolam vai primārajai videi, kurā svītrkods tiks lasīts jeb skenēts. Papildus minimālajam vērtējumam GS1 nosaka arī nepieciešamo verifikatora apertūru un viļņu garumu, kas nepieciešams katram konkrētam simbola (svītrkoda) veidam.Sistēma, nosakot minimālos “Ieskaitīts” vai “Neieskaitīts” svītrkoda kvalitātes parametrus, līdzinās augstskolas iestājeksāmena novērtējuma baļļu sistēmai, kurā tiek pieņemts minimālais punktu skaits eksāmena nokārtošanai. Lai arī dažādas augstskolas izmanto vienādus iestājeksāmena pārbaudījumus, tomēr minimālos uzņemšanas “ieskaitīts” parametrus var noteikt individuāli.Svītrkodu kvalitātes pārbaude un nepieciešamie minimālie “ieskaitīts” parametri atkarība no simbola tipa, pielietojuma vides un svītrkodētās informācijas ir aprakstīti GS1 vispārējo specifikāciju 5.sadaļā.Uzņēmumi arī paši var veikt savu svītrkodu kvalitātes pārbaudi. Tomēr, lai veiktu kvalificētu ISO un GS1 specifikācijām atbilstošu svītrkodu kvalitātes pārbaudi un saņemtu attiecīgo svītrkoda pārbaudes novērtējuma protokolu, iesakām vērstiem "GS1 Latvija".
Lai nodrošinātu labāko iespējamo lietošanas pieredzi, šī vietne izmanto sīkdatnes. Turpinot lietot mūsu mājaslapu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk par sīkdatņu izmantošanu lasiet mūsu Sīkdatņu Politiku